پرداخت اقساط وام 25 میلیونی با یارانه

البته همه این مسایل پیش فرض هایی هستند که مطرح می شوند و باید دید بانک مرکزی در روزهای آینده چه تدابیری را برای این وام که از حالا تقاضا برای دریافت آن صف بسته،چه تدابیری را خواهد اندیشید.

خبرآنلاین: البته همه این مسایل پیش فرض هایی هستند که مطرح می شوند و باید دید بانک مرکزی در روزهای آینده چه تدابیری را برای این وام که از حالا تقاضا برای دریافت آن صف بسته،چه تدابیری را خواهد اندیشید.


شنبه هفته جاری بود که ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی از تدوین طرحی در بانک مرکزی خبرداد که بر مبنای آن بانکها به مشتریان خود تا 80 درصد قیمت خودرو  وام پرداخت خواهند کرد.


به گزارش خبرآنلاین؛ این وام که سقف آن 25 میلیون در یک دوره هفت ساله خواهد بود،قرار است به زودی پرداخت آن از سوی بانکها آغاز شود.به گفته رییس کل بانک مرکزی نرخ مورد نظر برای فروش اقساطی خودرو 16 درصد از طریق نمایندگان مجاز شرکت‌های خودروسازی خواهد بود که براساس آن اسناد توسط شرکت خودروساز به بانک مربوطه آمده و این بانک با 16 درصد آن را پرداخت می‌کند، نرخی که بانک مرکزی آن را با 14 درصد در اختیار بانک مربوطه قرار خواهد داد.

خبر پرداخت وام 25 میلیونی تاکنون با واکنش های مختلفی روبرو شده است.برخی ها معتقدند به دلیل آنکه بازپرداخت این وام زیاد است، این اقدام بانک مرکزی و بانکها اجحاف در حق مشتریان و گران فروشی است.از سویی چون استاندارد استهلاک خودرو در ایران 5 سال است و بازپرداخت این وام ها 7 سال است.درواقع متقاضیان وام، 2 سال هزینه استهلاک خودرو را هم باید بپردازند.


پرداخت این تسهیلات شاید این میزان شرایط "بد" را هم نداشته باشد،مثلا از مزیت های آن می تواند نوسازی ناوگان حمل و نقل باشد که مستقیما به مقابله با آلودگی هوا می انجامد.مزیت دیگر هم می تواند کمک به صنعت خودروسازی باشد که برحسب تقاضا تولید کنند و البته تولیدی که باید حتما کیفیت های لازم را داشته باشد.


تسهیلات با یارانه تورم زاست؟


حالا سئوال این است که آیا این تسهیلات 25 تومانی بار تورمی خواهد داشت؟ به هرحال قرار است هر متقاضی 250 میلیون ریال وجه نقد دریافت کند.این پول قبلا در سیستم بانکی یا وجود نداشته و قرار است بانک مرکزی تزریق کند. وقتی این پول در بازار به گردش درمی آید حجمی از نقدینگی است که می تواند بار تورمی داشته باشد،ایجاد می کند.


یک کارشناس اقتصادی می گوید: اگر یک خانواده چهار نفره که در ماه هر نفر 45 هزار و 500 تومان یارانه دریافت می کنند،بخواهد از تسهیلات 25 میلیون تومانی استفاده کند و بازپرداخت این تسهیلات هر ماه 400 هزار تومان باشد،حدود نیمی از اقساط ماهانه تسهیلات خودرو را می تواند از محل یارانه ها پرداخت کند.در نتیجه این تسهیلات از این جهت بار تورمی زیادی  نخواهد داشت.


به گفته وی در عین حال باید بازار دلالی هم در نظر گرفت.در سالهای قبل که بانکها وام 7 میلیونی بابت خرید خودرو می پرداختند و اتفاقا قیمت خودرویی مثل پراید قیمتش 7 میلیون تومان بود،بانک چک را در وجه خودروساز صادر می کرد و شخص متقاضی وام باید حتما خودرو را می خرید.حالا دراین میان هم گاهی حواله کمتر از قیمت رسمی به دلالان فروخته می شد.


این کار البته به زیان خریدار و به نفع خودروساز و دلال بود.خودروساز در هر صورت به پول خود می رسید،اما این وسط خریدار ضرر می کرد و دلال سود می برد.حالا می گویند قرار است این وام مستقیما به متقاضی پرداخت شود و خودروساز همه پول را یکجا دریافت نمی کند.اگر چنین باشد،حتما باید انتظار داشت که تسهیلات تورم به ارمغان بیاورد."


البته همه این مسایل پیش فرض هایی هستند که مطرح می شوند و باید دید بانک مرکزی در روزهای آینده برای این وام که از حالا تقاضا برای دریافت آن صف بسته،چه تدابیری را خواهد اندیشید.